Grāmatveikalu tūre #2 – Brisele

Standarta

Mans pirmais mīļāko grāmatveikalu apskats tapa tik ilgi, ka pa to laiku man sanāca vēlreiz paciemoties Briselē. Šajā reizē es jau biju sagatavojusies grāmatu veikalu tūrei, tāpēc visai loģiski ir sanācis, ka par Briseli top atsevišķs rakstagals.

Brisele ir pilsēta, ko iepazīstu pamazām. Un pamazām tā manās acīs kļūst simpātiskāka. Kādā no iepriekšējām apmeklējuma reizēm atklāju, ka tajā ir kāda īpaša vieta – franču grāmatu veikals Tropismes. Oui oui, franču valoda nav mana stiprā puse, bet vai tas kādreiz man būtu traucējis skatīties uz grāmatām? Un, lai arī šajā veikalā grāmatām angļu valodā ir veltīts tikai viens neliels galdiņš un pāris plaukti, šeit noteikti bija interesantākā izlase, ko ir gadījies redzēt grāmatu veikalos (visbiežāk tomēr mēs redzam vienus un tos pašus vāciņus, ko mums grūž virsū izdevniecības ar spēcīgu mārketinga komandu).

Skats no ielas un skats uz – jā! – kasti ar grāmatām par grāmatām! Ja nesanāk iegriezties tur dzīvajā, iesaku apskatīt šo grāmatnīcu vismaz Google Maps, tur var gūt plašāku ieskatu un pat nedaudz “pastaigāties” pa veikalu.

Savā nesenākajā Briseles apciemojumā devos lietoto grāmatu veikalu reidā – jau laikus biju sagatavojusi sarakstu, saspraudusi kartē zvaigznītes un apņēmusies – šoreiz nopirkšu tikai 2 grāmatas. Protams, tas izvērtās par “Tu domāji – 2 grāmatas katrā veikalā, vai ne?”

Mana pirmā pieturvieta bija Librebook – Eiropas daudzvalodu grāmatnīca, kafejnīca un pasākumu vieta. Šeit tiešām atradīsiet grāmatas ne tikai franču un angļu, bet arī spāņu, portugāļu, itāļu, vācu u.c. valodās. Angļu grāmatu izlase arī šeit ir smalkāk kūrēta, standarta bestsellerus te nemana. Un vēl te ir vesels plaukts ar nosaukumu “ESSAYS”! No turienes arī izmakšķerēju Alberto Manguel grāmatu “Fabulous Monsters”. (Kas ir līdzīgās devās burvīga, gudra un izklaidējoša.) Vēl šai veikalā manā somā ieslīdēja izraēliešu autores Ayelet Gundar-Goshen grāmata “Liar” – tajā mēnesī Grāmatu klubā bija Tuvo Austrumu tēma, un es naivi cerēju, ka iespēšu kaut ko oriģinālāku par paļaušanos uz mītiem. Bet pagaidām šī grāmata vēl gaida manā plauktā. Šajā veikalā tiešām iesaku iegriezties, īpaši tad, ja meklējat “intelektuālo romānu” sev vai kādam gudram draugam. Šeit, iespējams, redzēsiet grāmatas, par kurām pat nebijāt dzirdējuši.

Nākamā pietura bija lietoto grāmatu veikals “Tulibris”. Šis ir kārtīgākais grāmatu humpalnieks, kādu man ir gadījies redzēt. Nevis tādā ziņā, ka pārākā humpala, bet tādā, ka grāmatas te ir ne tikai līdz riebumam rātni sakārtotas plauktos, bet tās ir arī lielākoties ļoti labā stāvoklī (tā, ka pat nebūtu kauns dāvināt). Nedaudz papļāpāju ar saimnieku, kurš atzina, ka izvēlas grāmatas“in mint condition”, un jā, atšķirība starp šo un citiem lietotu grāmatu veikaliem ir acīmredzama. Šajā veikalā atradu Nīla Geimena grāmatu “The View from the Cheap Seats” gluži kā jaunu un vēl cietajos vākos! Ņemiet vērā, ka abi šie veikali strādā ne gluži katru dienu, tāpēc pirms došanās medībās noteikti apskatieties darba laikus Google Maps.

Kā zināms, starp grāmatu veikaliem ir nepieciešama arī kafijas pauze – uzņemt jaunus spēkus, sabildēt grāmatas, atrādīt tās draugiem un svešiniekiem čatiņos un soctīklos. Klunkurējot mājās zem grāmatu kravas, piestāju mazā vietiņā nākamajā ielā no Tulibris un iesaku arī jums – Fika. Izcila kafija un neliels, kluss iekšpagalms, kur tādā silti atvasarīgā dienā kā gadījās man var netraucēti izbaudīt savu kafijas tasi un pārcilāt jaunieguvumus. Un varbūt izlasīt kādu nodaļu.

Mana nākamā pieturvieta bija lietoto grāmatu veikals “Boekhandel Nijinski” – šis jau vairāk izskatījās pēc humpalnieka – kaudzes, haosiņš, dažādi izmēri un nolietojuma pakāpes. Pārsvarā franču valoda, bet arī viens gana dāsns stūrītis ar grāmatām angļu valodā. Viens no retajiem veikaliem, kurā bija arī šis tas no zinātniskās fantastikas un fantāzijas. Īsti nesaprotu, kur pazūd šī žanra grāmatas – vai to lasītāji tās nekad neizmet, un tās nenonāk lietoto grāmatu veikalos, vai grāmatnieki neuzskata šos žanrus par ievērības cienīgiem, un šīs grāmatas nonāk izgāztuvē? 😦 Šeit manā somā iekrita Alexander McCall Smith “Dream Angus” kā nodeva manai sajūsmai par Canongate smukajiem izdevumiem.

Kvartāla attālumā uz tās pašas ielas ir arī Oxfam veikals, kurā ir gana pieklājīgs grāmatu piedāvājums angļu valodā. Man šeit gandrīz, gandrīz paslīdēja roka, bet tad es sevi nokontrolēju ar rājienu, ka man mājās stāv nelasīta tās pašas autores cita grāmata. Savaldījos, uztaisīju pāris bildes un devos tālāk.

Vēl šajā rajonā ļoti neplānoti iegriezos veikalā Bibliopolis, kas izskatās kā grāmatu Supernetto. Google Maps saka, ka šis konkrētais veikals tagad jau ir slēgts, bet šķiet, ka tāds ir arī citos Briseles rajonos. Jā, nu šī bija interesanta pieredze. Ja franču valoda būtu man saprotamāka, es te pamatīgi izklaidētos – te ir visai daudz glancēto izdevumu (māksla, ceļojumi u.c.) cietajos vākos par smiekla naudām. Jā, labi gan, ka es franciski necik. Angliski te arī bija neliels, bet visai savdabīgs plaukts ar grāmatu kokteili un Granta žurnālu The Magazine of New Writing izlasi.

Ja dodamies prom no šī rajona uz centra pusi, tad jāpiemin vēl viens lietotu grāmatu veikals, kurā vērts iegriezties – Evasions. Protams, arī tas tāpat kā lielākā daļa beļģu grāmatveikali koncentrējas uz franču valodu, tomēr šī veikala 2. stāvā ir arī daži plaukti ar visai pieklājīgu angļu grāmatu izlasi.

Un ja jau esam šeit, šis varētu būt brīdis, kad piekusušajam grāmatu medniekam sakārojas nākamo kafijas pauzi, tāpēc ieteikšu vēl vienu jauku vietu ar lielisku kafiju – Cafe Capitale. Jaukā laiciņā savu kafiju varat izbaudīt svaigā gaisā, tverot sauli. Un jā, šeit tiešām ir lieliska kafija, ar ilgošanos gaidu nākamo reizi, kad varēšu te izbaudīt savu kapučīno.

Noslēgumā, klaiņojot pa centru, varat pa manām pēdām ieklīst Standaard Boekhandel, kur par spīti nosaukumam arī ir visai nestandarta (proti – pievilcīga) angļu valodas grāmatu izlase. Un šeit (pirmajā stāvā pie kasēm) ir vienkārši superīgu grāmatzīmju stends. Tur es ielasīju sev (un dāvanām) kādu čupiņu. Jo grāmatzīmju nekad nevar būt par daudz. Īpaši tad, ja esi tāds seriālais iesācējs kā es.

Ja tu, mans mīļais lasītāj, palaidi garām manu pirmo grāmatnīcu apskatu un tagad sašutumā kliedz – “Bet kā tad ar Waterstones???” – tad zini, ka par Waterstones pastāstīju šeit. Ja tev ir vēl kādi labi Briseles grāmatu veikali, ko ieteikt, lūdzams, nekautrējies. Īpaši tad, ja zini, kur Briselē var dabūt komiksus nefranču valodā.

Viena atbilde »

  1. Atbalsojums: Latvijas blogāres apskats #235 (27.01.-02.02.) | BALTAIS RUNCIS

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.