Mīlēt viegli

Standarta

Lasāmgads ir iesācies labi. Un, jā, es atkal norāvos bibliotēkā. Lai gan apņēmos tā darīt retāk, es jūtos vainīga, ja man bibliotēkā ir jāatbild – “Nē, šoreiz neko.” Un paņemu trīs grāmatas 😀 Kādu laiciņu atpakaļ sāku apsvērt domu kaut ko palasīt arī krievu valodā, jo jūtu, ka citādi tai drīz būs gals klāt. Ar draudzeni reiz aizgājām uz Polaris grāmatnīcu, kur pacilāju dažas grāmatas un konstatēju, ka varbūt jau ir par vēlu un mana krievu valoda vairs nav reanimējama. Pēc Jaunā gada, izrādot kolēģei tuvējo bibliotēku, kaut kā neviļus aizklīdu līdz krievu valodas grāmatu plauktam, kur ieraudzīju šo grāmatu (“Просто любовь”), un tā man šķita kkur redzēta. Ieskatījos Goodreads un atcerējos, ka vasarā to bija lasījusi paziņa. Toreiz tā grāmata mani neieinteresēja, vāks nepārprotams, nosaukums – pārprotams (“Easy” – vai tā atkal ir kkāda vieglā erotika bez sižeta?).

Kad biju tikusi galā ar savu slinko prātu, kurš, ieraugot kirilicu, momentā ieslēdz visas avārijas gaismas un sāk nebalsī gaudot: “Sistēmas pārslodze!!! Atcelt, atcelt, ATCELT!!!”, un pārliecinājusi to, ka nekāda pārslodze te nav un ka visi burti ir pazīstami, tad tālāk (vietām gan ar vārdnīcas palīdzību) gāja visnotaļ labi, ņemot vērā, ka pēdējoreiz kādu grāmatu krieviski lasīju pirms gadiem 15. Šī grāmata jau no paša sākuma aizrāva tik ļoti, ka pat laušanās ar krievu valodu mani nespēja atturēt. Nenoliegšu gan, ka kāda daļa valodas nianšu man tomēr aizpeldēja garām, īsti nenovērtētas.

Bet nu pietiks par mani. Jo stāsts ir par Žaklīnu, un sākas tas diezgan neoriģināli – meitene vidusskolā sāka satikties ar puisi un pēc skolas beigšanas izvēlējās nevis sekot savam sapnim par mācībām konservatorijā, bet gan sekot savam puisim uz viņa izvēlēto koledžu, jo viņi taču paliks kopā uz visu mūžu, vai ne? Protams, ka otrā mācību gada sākumā čalis izlemj, ka viņam tomēr vajag nenopietnas attiecības, un izraksta Žaklīnai vilka pasi. Meiča divas nedēļas pavada, raudot spilvenā un laižot dēlī mācības. Lai viss būtu nevis vienkārši slikti, bet reāli sūdīgi, viņai vēl, nākot no Helovīna ballītes, uzbrūk ex-bojfrenda čoms un mēģina izvarot. Šajā vietā viņas liktenis tomēr vēršas uz labu, jo iejaucas kāds svešinieks (vēlāk viņu iepazīsim krietni tuvāk), pamatīgi pieklapē uzbrucēju un parūpējas, lai meitene bez turpmākiem starpgadījumiem nokļūst savās kopmītnēs.

Pēc tam, protams, svešinieks (vārdā Lūkass) viņas dzīvē parādās arvien biežāk, jo, izrādās, apmeklē tās pašas ekonomikas lekcijas, ko viņa, un strādā vietējā kafejnīcā. Un, lai gan puisis ir vairāk nekā tikai nedaudz pievilcīgs, katra šī satikšanās Žaklīnai atgādina par tonakt notikušo, līdz ar to prieka no tām ir pamaz. Tikmēr Žaklīnai jāsāk strēbt to putru, kas ir ievārīta, divas nedēļas bastojot ekonomiku. Profesors par viņu apžēlojas un ļauj atstrādāt, liekot sazināties ar lekciju asistentu Lendonu, kas viņai uzdos darāmo un, ja nepieciešams, palīdzēs. Sākumā sarakste ar asistentu ir pastīva, bet necik ilgi, kā jau abi sarakstās biežāk, nekā būtu nepieciešams tikai ekonomikas projekta dēļ, un flirtē uz nebēdu. Tātad te mums ir jau divi potenciālie kandidāti uz galvenās varones salauzto sirdi. Un neaizmirsīsim arī par ex, kurš gan jau arī kādā brīdī atjēgsies un izlems, ka viņam vajag Žaklīnu atpakaļ. Tā vismaz parasti notiek šādās grāmatās/filmās.

Nekur tālu nav pazudis arī uzbrucējs Baks, kuram šķiet, ka dabūšana pa muti no garāmgājēja bija tīrākā nejaušība un lieta ar Žaklīnu vēl nav nokārtota līdz galam. Un ka nākamreiz viņam varētu sekmēties labāk. Tieši šis motīvs grāmatā ir ļoti spēcīgs – ka sievietes dažādu iemeslu dēļ izvēlas noklusēt pāridarījumus, tādējādi ļaujot šādiem “bakiem” dzīvot pārliecībā, ka viņi ir nesodāmi, un turpināt savus izgājienus. Starp iemesliem ir – “tāpat citi cilvēki/draugi/policija man neticēs” un “gan jau es pati biju vainīga” (nē, nebiji!). Šī tēma ir viena no tām, par kuru mani ir visvieglāk uzcept, bet šoreiz cenšos sevi valdīt (un tāpēc divas nedēļas rediģēju, ko teikt). Nezinu, kas ir ar mums kā sabiedrību, ka ar tādu prieku metamies cits citu zākāt, bet īpaši mani sāpina, kad šādās situācijās pat no pazīstamām sievietēm ir gadījies dzirdēt tekstu: “Viņa pati vainīga – nevajag staigāt tik īsos svārkos!” Izvarošanai nav attaisnojuma. Vienalga, kā sieviete ir ģērbusies, kāds ir viņas statuss sabiedrībā vai uzvedība. Un ikreiz, kad jūs attaisnojat šādu vīrieti, viņam tiek dota zaļā gaisma turpināt fizisku vai verbālu vardarbību pret šo vai kādu citu sievieti. Šī grāmata gan ir samērā pozitīvs piemērs, kad par spīti spiedienam no Baka draugiem, korporācijas un pat dekāna, sievietes tomēr iedrošinās un tiek iedrošinātas atklāt, kas viņš patiesībā ir. Bet cik ir šādu pozitīvu piemēru?

Cerot, ka šī informācija sasniegs tos, kam ir grūtības saprast to piekrišanas jautājumu, par šo tēmu pirms pāris gadiem tika izveidots pamācošs video ar nelielu humora piedevu – kā tad saprast, viņa piekrita seksam vai ne, salīdzinot to ar tējas dzeršanu.

Kopumā šī bija ļoti pozitīva un iedvesmojoša grāmata, kas paralēli nopietnajai tēmai uzbūra arī ne ar ko nesalīdzināmo jaunības noskaņu, kad viss notiek un viss ir iespējams, sajūtu ziņā atgādinot “Felicity” – manas jaunības seriālu. Lai gan es no tā maz vairs atceros 😀 Protams, arī te ir nodevas žanram, jo Žaklīnas ex ir nedaudz par daudz stereotipizēts.

5/5

Es gribētu cerēt, ka ikvienai sievietei ir kaut viena persona, kurai viņa var uzticēties vai pie kuras vērsties pēc palīdzības un padoma. Realitāte gan laikam ir citāda, tāpēc varbūt var noderēt kaut vai šis:

http://www.pretvardarbibu.lv/kur-versties-pec-palidzibas/

Advertisements

2 responses »

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.